LISTOPAD
ODLOŽ MOBIL V KNIHOVNĚ
Odlož mobil v knihovně – čtenáři v knihovnách předali k recyklaci přes 2 tisíce starých mobilů. Přesně 2143 odevzdali během podzimu obyvatelé v knihovnách ve dvaceti městech Jihočeského kraje a Kraje Vysočina. Naší knihovně se během necelých dvou měsíců podařilo nashromáždit 238 mobilů. Na vítězství to sice nestačilo – zvítězila téměř osmitisícová Soběslav s 630 mobily.
Ale …
Velmi mile nás překvapila reakce, zájem a přání čtenářů, aby soutěž vyhrála právě naše knihovna :-))
Moc děkujeme všem ♥, kteří hledali, vyřadili, pátrali, šířili dál, prohledali dům od půdy až po sklep a pořádali sbírky …
VÁNOČNÍ TVOŘENÍ – NA VÁNOCE VEDOU VŠECHNY CESTY DOMŮ…
VÁNOČNÍ TVOŘENÍ DĚTÍ S MAMINKAMI
PĚŠKY PŘES KAVKAZ OD MOŘE K MOŘI – VIKTORKA HLAVÁČKOVÁ
Na své sedmiměsíční cestě Viktorka procházela mnohými místy, o kterých se nejspíš v žádném průvodci nedočtete. Spala venku pod širákem nebo pod plachtou, mnohokrát byla hostem v opuštěných horských osadách a rodinách starousedlíků. Na cestě se spřátelila s lidmi rozličných národností, potkávala divoká zvířata, musela se vyrovnávat s nepřízní počasí. Cestou dobrovolničila na polích v rumunském Banátu a v uprchlických táborech v Srbsku, v gruzínské Tušetii značila turistické trasy ….
Vyprávění o pěším přechodu Kavkazu od Černého moře v GRUZII ke Kaspickému moři v ÁZERBAJDŽÁNU bylo jedno velké dobrodružství, plné humorných i napínavých příhod …
Dvouhodinové bezprostřední a „člověčí“ povídání Viktorky si nenechalo ujít 36 posluchačů.
ŘÍJEN
ČESKOSLOVENSKÉ LEGIE 1914-1920
Kdo to byl legionář a kdo dobrovolec? Jak žili legionáři? Byli zrádci nebo vlastenci? O československých legiích přijel zasvěceně vyprávět Mgr. František Trávníček ze Spolku vojenské historie Valtice. Přednášku si nenechalo ujít na dvě desítky posluchačů a někteří z nich využili i nabídky zjistit více o svých předcích, kteří se účastnili bojů první světové války.
BESEDA LIBORA DRAHOŇOVSKÉHO – SEVERNÍ MAKEDONIE
Ve čtvrtek 10. října jsme už po několikáté v Telči přivítali neúnavného cestovatele a etnologa Libora Drahoňovského. Tentokrát jsme díky tomuto „autostopaři“ během besedy s promítáním procestovali východní Makedonii, která neprávem patří mezi nepříliš navštěvované části Balkánu. Ve čtvrteční podvečer se sešlo 23 posluchačů a odcházeli s příslibem, že pan Drahoňovský tu není naposledy.
TÝDEN KNIHOVEN
Pro své čtenáře a návštěvníky knihovny jsme připravili tyto akce:
– registrace zdarma pro všechny nové „četbychtivé“ zájemce
– čtenářská amnestie
– podzimní tvoření pro dospělé
– podzimní tvořivá dílna pro děti
– nové deskovky – rozšíření nabídky deskových her
– vyhlášení vítězů 2. ročníku celoroční hry LOVCI PEREL
PODZIMNÍ TVOŘENÍ
V pondělí 30. září jsme tentokrát v komornější sestavě tvořili podzimní výzdobu svých domovů pomocí mechu, vřesů a všeho barevného, co nám příroda v těchto dnech nabízí.
Na barevné paletě podzimu se druhý den pustily se stejnou vervou do tvoření podzimních stromků, soviček a podzimních lucerniček i menší skupinka dětí.
ZÁŘÍ
BESEDA HANY HINDRÁKOVÉ – MŮJ AFRICKÝ PŘÍBĚH
V úterý 17. 9. si povídání cestovatelky, spisovatelky a bývalé dobrovolnice Hany Hindrákové nenechalo ujít 19 posluchačů. Během hodiny a půl trvajícího povídání jsme se dozvěděli, co ji přivedlo do Afriky a jak se od dobrovolnictví dostala k psaní románů z afrického prostředí. Součástí besedy byl i prodej originálních afrických šperků a promítání. Trošku nás jen potrápila slunečná obloha, která „hatila“ ostrý obraz na promítacím plátně.
ČERVEN
PONOCOVÁNÍ V KNIHOVNĚ ANEB PUTOVÁNÍ ZA TAJEMSTVÍM ZEMĚ KEMET
14. – 15. června – 12. ročník
Pokud jste v pátek 14. června potkali na telčském náměstí kromě skupin Němců, Angličanů, Japonců… také výpravu z Egypta, vězte, že jste se setkali s účastníky již dvanáctého poNOCování v knihovně.
S dětmi jsme se sešly v půl čtvrté v knihovně, kde jsme se před cestou řádně nastrojily do tematických hábitů, abychom mohly vyrazit na cestu za tajemstvím země Kemet a pokusit se zlomit kletbu šakalího boha Anupa.
Ve sluneční výhni, která si v ničem nezadala s průměrnými egyptskými teplotami, jsme dle starověké mapy vykročili na cestu za dobrodružstvím. A tak děti krmil slepý sluha (ne vždy se trefil tam, kam měl – někteří Egypťané vypadali, že právě svedli pribiňákovou bitvu), restaurovali jsme nástěnnou malbu ze staré královské hrobky, za pomoci velblouda dostávali úrodu obilí pod střechu, přepravovali kamenné bloky na stavbu pyramidy, balzamovali mumii, hledali skaraby a luštili hieroglyfy. Nakonec se nám podařilo jak zlomit kletbu, tak objevit poklad a ještě jsme byli uctěni „tradičními egyptskými pokrmy“ jako je chléb, špekáček, hořčice, kečup :-))
Po návratu do knihovny – cestou opět vyhládlo, se nocležníci mohli občerstvit v Baru u mumie a takto posilněni a znovu nabiti energií se vrhli do dalšího programu – vědomostní soutěže Kufr. Děti soutěžily v několika disciplínách – hádání slov; pantomimickém ztvárnění povolání a zvířat, hádaly se záhadná a neobvyklá slova a v poslední a nejoblíbenější disciplíně se snažily uhádnout, k čemu se používaly záhadné předměty, které tahaly jak jinak než z kufru.
Přiblížila se půlnoc – hodina duchů a malí Egypťané se za svitu vlastnoručně vyrobených lampiček přesunuli do prostor, kde je četnost výskytu nadpozemských bytostí vysoká – do zámeckých sklepů. Odvahu si dodávali různě a nebylo divu. Děti měly za úkol přinést pergamen se svým jménem. Cestou ale musely získat dva klíče, které jim měli dopomoci truhlu s pergameny otevřít. Klíče hlídali duchové dvou znesvářených bratrů, kteří zde navzájem prolili svou krev a naposledy vydechli.
Zvítězili všichni! Opravdu všichni překonali větší či menší strach a stezku (ozářenou pouze mihotajícími se světélky svíček, lemovanou kosterními pozůstatky těch, kteří neprošli a za občasného škádlení místních nezemských bytostí) zvládli a získali pergamen se svým jménem stvrzující jejich odvahu a neohroženost.
K nevíře …. po návratu z mystického světa do knihovny zbylo spáčům ještě dost energie :-)) a bylo ještě dlouho a dlouho a dlouho o čem povídat, což děti pilně činily až poslední nezdolní (ne)spáči zaklapli víčka (a pusy) někdy kolem třetí hodiny ráno.
Kolem osmé se jen neradi a zvolna po bujarém večeru a prohýřené noci probouzeli. Některé neprobrala ani rozcvička …. Po snídani, kdy se sečetly ztráty na životech – nebyly žádné :-)) se spáči, vyzbrojeni omluvenkami pro rodiče (týkajících se zejména vykonávání veškerých domácích prací) a doufáme, že bohatší o nějaké ty zážitky odebrali ze světa faraonů zpět do rodných hnízd.
Ooobr poděkování patří: Pepovi Pospíšilovi, panu Norkovi a Lucce Norkové za vstřícnost a trpělivost, se kterou nám vyšli vstříc při přípravách a realizaci stezky odvahy, dále egyptským průvodcům Janče a Šímovi Matouškovým, rodičům za zapůjčení dětí – malí Egypťané byli skvělí :-))
BŘEZEN
BŘEZEN – MĚSÍC ČTENÁŘŮ – 10. ROČNÍK
PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ NA RYTÍŘE ŘÁDU ČTENÁŘSKÉHO
Vyhlášení nejlepšího čtenáře dětského oddělení
Ocenění nejlepší dětský čtenář 2018 získala Kristýnka Novotná se 74 přečtenými knihami.
VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ V KNIHOVNĚ
V pondělí 8. a v úterý 9. dubna se s velkou chutí pustilo do jarního tvoření 21 maminek a 14 dětí. Maminky mohly svoji tvůrčí fantazii uplatnit při tvoření a aranžování buksusových věnečků (výtvory byly téměř profesionální) a velikonočních zajíců z dřevěných polínek.
Děti jaro přivolávaly sluníčky z papírových talířků a velikonočními slepičkami.
A obě tvoření byla velmi velmi vydařená :-))