Akce 2017

LISTOPAD

Vánoční tvořivá dílnička dětí s maminkami
Úterní odpoledne 28. listopadu patřilo malým tvůrcům a jejich maminkám.
S velkou chutí se děti pustily do tvoření hned několika dekorací. Vyráběly si prostorové hvězdy ze svačinových sáčků, kolíčkové andělky a notičkové závěsy.

Velké díky patří paní Mileně Kopečné za nápad a pomoc při tvoření.

Notičkové adventní tvoření
Pondělní podvečer 27. listopadu patřil tvořivým maminkám (a nejen jim). Již tradičně se setkání neslo ve výborné atmosféře plné pohody i tvůrčího nadšení. Tentokrát to byly variace z notového papíru a závěsné koule z přírodnin. Přírodní dekorace nás prostě baví  :-))

ŘÍJEN

Nový Zéland
Poslední říjnový den si tři desítky posluchačů nenechalo ujít vyprávění cestovatele, spisovatele a fotografa Petra Nazarova NOVÝ ZÉLAND. Dvouhodinové povídání o jeho putování po severním a jižním ostrově bylo doplněné o krásné fotografie a nechyběla ani krátká videa …

Týden knihoven 2. – 8. října 2017

Městská knihovna Telč připravila pro své čtenáře tyto akce:                                      
– registrace nových čtenářů zdarma
– čtenářská amnestie

Autostopem po ruském severu
Jaké bylo cestování autostopem po ruském severu? Tak o tom přijel do Telče vyprávět cestovatel, dobrodruh a etnolog Mgr. Libor Drahoňovský. Během dvouhodinového vyprávění jsme poznali všední i nevšední život místních obyvatel, nádhernou přírodu, ale také kulturní památky této oblasti – dřevěné stavby, chaloupky, kostely… Velmi zajímavé vyprávění si nenechalo ujít 46 posluchačů.

Podzimní tvoření 
Začátek Týdne knihoven patřil menším i větším “tvořivcům”.
V pondělní podvečer jsme vyráběli podzimní srdce z mechu a šípků.

Následující den patřila knihovna dětem.  Děti si odnášely domů skřítky z polínek a přírodnin i barevná ježčí okénka. O tom, že fantazie dětí, je minimálně stejně barevná jako podzim, se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

– „KŘÍŽOVKY A LUŠTĚNINY“ – zábavné luštění pro malé čtenáře
– nové deskové hry – rozšíření nabídky her z ALBI
– vyhlášení celoroční hry LOVCI PEREL

ČERVEN

poNOCování  knihovně 2. – 3. červena 2017

DUBEN

Komiksový workshop s Danielem Vydrou
V úterý 18. dubna si přišli nakreslit do obřadní síně radnice v Telči komiksové postavy studenti primy a sekundy GOB a SOŠ Telč. Nejdřív se dozvěděli něco málo z historie komiksů a „jak na to“… Pak už se s chutí pustili do vlastního tvoření.
A tak se nejen kreslilo, psalo do bublin, ale došlo i na herecké provedení příběhů. Bezprostřednost a nápaditost studentů bavila celé dopoledne všechny zúčastněné.

Kde ženy vládnou – multimediální show
Ve čtvrtek 6. dubna se 17 posluchačů vydalo společně s Kateřinou Karáskovou do míst, kde jsou za slabší pohlaví považováni muži. Během 90-ti minutové kulturně-cestopisné přednášky nás paní Karásková seznámila se čtyřmi neobyčejnými etniky. Celé vyprávění bylo postaveno na zábavných historkách. Fotky, malby, videa a hudba ještě dokreslovaly  atmosféru občas až bizarních setkání s místními lidmi.
 
BŘEZEN

BŘEZEN – MĚSÍC ČTENÁŘŮ
Městská knihovna Telč se zapojila do celostátní kampaně na podporu čtení a čtenářství,  těmito akcemi:
Pasování prvňáčků na čtenáře
Celkem 79 prvňáčků z obou základních škol v Telči bylo pasováno na rytíře Řádu čtenářského. Celé dopoledne strávily děti ve společnosti královny Abecedy I. a rytíře Knihomola. Než se stala pážata rytíři, musela prokázat v různých úkolech své čtenářské dovednosti. Všichni uspěli a tak si domů odnášeli kromě pamětního listu a  medaile, také své první vypůjčené knihy.

Velikonoční tvoření pro dospělé
V pondělí 27. března od půl šesté patřila knihovna 13 šikovným dámám, které si přišly vyrobit velikonoční dekoraci. Z březových proutků, látek, barevných papírů, přírodnin a jiných přízdob vznikla “okénka do jara”.

Jarní tvoření pro děti
V
úterý 28. března přišlo do knihovny 13 dětí s maminkami tvořit krásné dekorace na Velikonoce – papírové ptáčky – zápichy do květináčů a velikonoční zajíce z papírových ruliček.

Jak zlepšit život pomocí komunikace – přednáška Zdeňky Masopustové  se studijního centra BASIC byla bohužel málo navštívená, přesto pro zúčastněné velmi zajímavá a přínosná.
Vyhlášení nejpilnějšího čtenáře dětského oddělení
Nej-čtenářkou dětského oddělení roku 2016 se stala s 129 vypůjčenými knihami Anička Harnušková ze Stonařova. Odměnou pro sesterské čtecí trio bylo roční předplatné do knihovny, diplom a malá sladkost. 

ÚNOR

Životní mapy

Životní mapa – zrcadlí osobní příběh každého z nás. Pomůže odhalit a pochopit vlastní život – funkční i nefunkční vzorce chování, jež s námi rostou a ovlivňují nás v mnoha oblastech života. Tak s touto metodou se mohli seznámit rodiče, kteří přijali pozvání Jitřenky Kadrnkové – lektorky metody Životní mapy, ve světě známé pod názvem Kops´ method. Zakladatelé metody – manželé Kopsovi – jsou zároveň autory knih pro děti, rodiče i pedagogy Tyrg dělá uáá uáá, Jak se krotí tygr, Jak se domluvit s tygrem. Všechny knihy je možné zapůjčit si v knihovně.