AKCE 2023

poNOCování 2023

16. června se knihovna dočasně proměnila v SALOON kdesi na Divokém západě.
A že ten západ byl pořádně divoký se ukázalo v hodinách, které následovaly…
 V souladu s mottem PADOUCH NEBO HRDINA – MY JSME JEDNA RODINA, děti přivítaly dva desperáti, hledaní v několika státech – proslulí Hogo Fogo a Kojot Kid.
I když se dle počtu vlastnoručně vyrobených šerifských hvězd zdálo, že bude vládnout zákon, opak byl pravdou. Ohnivá voda (samozřejmě lihuprostá) tekla proudem již v časných odpoledních hodinách. Takto posilněné se cowgirls (kovbojové se tentokrát nedostavili, asi někde honili svá stáda) nezalekly vůbec ničeho a i když temná obloha naznačovala, že začnou padat trakaře (nebo dostavníky), srdnatě vyrazily na cestu. Jejich odhodlání a síla vůle pravděpodobně přesvědčily i živly a tak vězte, že bouřka uhla a pršelo jen docela malinko.
 Celé dobrodružství začalo objevením listu Divokého Billa. Tomuto pistolníkovi, proslulém po celém Divokém západě, se podařilo nahromadit velké bohatství (ne zcela počestným způsobem). Část ho prohýřil v lokálech nevalné pověsti s dámami s pověstí ještě nevalnější a část ukryl na tajném místě, které jsme se my, dle přiloženého kousku mapy, vydali hledat. Milí (dosud greenhorni) museli prokázat svou odvahu při plnění nelehkých zkoušek – a tak jsme skládali starou pistolnickou pravdu (JAKMILE ZJISTÍTE, ŽE SEDÍTE NA MRTVÉM KONI, JE LEPŠÍ SESEDNOUT), ochutnávali bizoní maso předžvýkané starou indiánkou, pili ohnivou vodu, rýžovali zlato na Klondiku a samozřejmě absolvovali i typické kovbojské dovednostní disciplíny – práskání bičem a chytání krávy do lasa. Postupně se ze zelených greenhornů stali ostřílení pistolníci s kolty níž než proklatě nízko u pasu.
 Výpravu zpestřilo i nečekané setkání s dvěma kovbojkami, které nás pak provázely na naší strastiplné cestě, chlupatou Angie  a proslulým malým a velkým „Vypráskaným Džórdžem“. Velký Džórdž nám ukázal své umění v práskání bičem a šlo mu to … no jako když bičem práská.
 Aby si někdo nemyslel, že kovbojky nedbají na kulturu – v průběhu cesty vznikl i jeden dosti melancholický příběh o kovbojovi, který se vydal do saloonu; vlastním přičiněním postupně ztratil spoustu svých tělesných součástí (některé z nich i zavařil a zkonzumoval), v mezidobí napsal kuchařku „Nejlepší recepty z lidského masa“ a do hospody se nakonec dokutálela pouze jeho hlava. Stále čekáme na vydavatele…
 Poklad divokého Billa byl nakonec úspěšně nalezen a vyhladovělé (teď už) kovboje čekal  dobře propečený steak (rozuměj špekáček).
 Po návratu do knihovny se otevřel bar „U spokojenosti kaubojovy“, kde se pistolníci (Křivý zub, Bubu, Salát, Pig …) mohli občerstvit, což s gustem činili.
 Další částí, nyní už večera, byla hra kufr. Opravdu náročná soutěž. Nejvíce zabrat dostaly břišní svaly. (Mimochodem víte, co je MLÁTIČKA? … chlap, který vymlátil hospodu; stroj na obilí; pomlouvačná sousedka; sportovní figura v krasobruslení). Zvláště u pantomimy byla některým účastníkům předpovězena zářná budoucnost na prknech, která znamenají svět. Nejvíc ale zaujaly záhadné předměty (kdo má vědět, jestli je to bavlník, vatovník, kokon bource morušového nebo zkažený oříšek pro Popelku).
 Přiblížila se půlnoc, hodina duchů, a kovbojky se za svitu vlastnoručně vyrobených lampiček přesunuly k zámeckému parku. Tvůrci hororového remaku Vřískot už nabídli angažmá.  Není divu. Děti měly za úkol přinést pergamen se svým jménem. Cestou ale musely získat dva klíče, které  hlídali duchové dvou znesvářených bratrů. Ti v těchto místech navzájem prolili svou krev a vydechli naposledy. Vřískala strašidla, vřískaly děti a děsili se tak navzájem. Kočky útočily ze zálohy a některé naopak braly nohy na ramena a téměř skákaly do rybníka (aby nás nemusely poslouchat). Stetson (klobouk) dolů před všemi odvážlivci !!!
 Milí obyvatelé parku a okolí (dvounozí i čtyřnozí) – náš ústav se vám mými ústy, co nejsrdečněji omlouvá za toto politováníhodné nedopatření, k jakému dochází maximálně jednou za rok.
 K nevíře … po návratu do knihovny spáčům zbylo ještě dost energie! na trošku hraní a blbnutí. A pak už si každý lehl tak, jak a kde si ustlal a spali a spali…. a jen neradi a zvolna se po bujarém večeru a prohýřené noci probouzeli.
 Některé neprobrala ani rozcvička a tak se po snídani, znavení a doufáme, že spokojení, vybaveni manuálem pro rodiče, týkajícím se úspěšné regenerace /podávání posilujících pokrmů a nápojů, pouštění relaxační hudby atd.; samozřejmostí je vynechání veškerých domácích prací (mytí nádobí, úklid a obdobné přemrštěné požadavky…)  odkývali do rodných hnízd…
                                                                                                 

« z 7 »

 

NAŠI ČTENÁŘI A PŘÍZNIVCI KNIHOVNY TO TELČI VYHRÁLI ♥

Přesně 1612 vyřazených mobilních telefonů přinesli od začátku prosince do konce února do svých knihoven čtenáři v Kraji Vysočina. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Kraj Vysočina a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 30 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna ve Svratce, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Třebíči a Telči. Dohromady si knihovny rozdělí odměny v celkové výši 40 000 korun.
Absolutně nejvíc telefonů v celém kraji přinesli čtenáři do knihovny v Telči – dohromady 211 kusů. Ta se tak stala vítězem ve velikostní kategorii měst 1500-6000 obyvatel a navíc získala mimořádnou odměnu za nejvyšší počet vysbíraných přístrojů napříč všemi kategoriemi. V kategorii obcí nad 6 000 obyvatel se dařilo Městské knihovně v Třebíči, v níž se sesbíralo na 169 starých mobilních přístrojů. Mezi obcemi do 1500 obyvatel se na první příčce umístila knihovna ve Svratce, kam čtenáři přinesli 160 starých telefonů.
Děkujeme všem našim čtenářům a příznivcům knihovny za podporu v soutěži.
JSTE ZLATÍ ♥ A NAŠE KNIHOVNA DÍKY VÁM TAKÉ !!!

ODLOŽ MOBIL V KNIHOVNĚ – soutěž prodloužena do konce února 2023

Telčská knihovna se podruhé zapojila do akce zaměřené na sběr vysloužilých mobilních telefonů v Kraji Vysočina. Zapojit se do soutěže nazvané „Odlož mobil v knihovně“ je jednoduché – stačí do označeného boxu v naší knihovně kdykoliv od 1. 12. 2022 do 28. 2. 2023 přinést jakýkoliv starý mobilní telefon a označit jej kontaktními údaji. Čím více telefonů zájemci přinesou a označí, tím větší šanci mají vyhrát. Nejúspěšnější knihovny získají finanční odměny, které mohou použít například na nákup nových knih, deskových her, atd. Knihovna, která  vybere absolutně nejvíce mobilních telefonů pak obdrží speciální finanční bonus 10 000 Kč. Soutěž organizuje nezisková společnost ASEKOL ve spolupráci s Krajem Vysočina. Má mimo jiné upozornit na to, že i drobné elektrozařízení obsahuje velké množství různých materiálů, které se odbornou recyklací vrací zpět do oběhu. Díky tomu není potřeba je nově vyrábět nebo těžit.
DĚKUJEME ZA PODPORU .
Více informací najdete na www.odlozmobil.cz

BŘEZEN – MĚSÍC ČTENÁŘŮ

CESTOVATELSKÁ PŘEDNÁŠKA ESTONSKO LIBORA DRAHOŇOVSKÉHO

Cestovatelská beseda spojená s promítáním fotografií a s poutavým vyprávěním cestovatele a etnologa Libora Drahoňovského nás provedla zajímavými a krásnými místy jednoho z pobaltských států – Estonska. 31 posluchačů si nenechalo cestovatelské vyprávění ujít.

PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ NA RYTÍŘE ŘÁDU ČTENÁŘSKÉHO

Během měsíce března bylo celkem 64 prvňáčků slavnostně pasováno na RYTÍŘE ŘÁDU ČTENÁŘSKÉHO. Malé čtenáře v písmenkovém království přivítala královna Abeceda I. a rytíř Knihomol. Než se děti mohly stát opravdovými rytíři, musely splnit nejeden úkol, prokázat své odhodlání i čtenářské dovednosti, za které byly odměňovány zlaťáky.
Po splnění všech rytířských úkolů nastal nejdůležitější okamžik dopoledne – složení čtenářského slibu a pasování na rytíře , jehož se zhostil rytíř Knihomol.
Pasovaní rytíři obdrželi sladkou medaili, pamětní glejt, stužku čtenáře, knížečku se záložkou a čtenářskou průkazku do knihovny. Na závěr návštěvy v knihovně si děti s nadšením vybíraly knihy, které si samy poprvé vypůjčily a odnesly domů.
Milí rytíři, těšíme na vás v našem písmenkovém království.
Královna Abeceda I. a rytíř Knihomol.

VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ

Za okny střídavě slunce, sníh a ledový vítr, ale my jsem v knihovně poslední březnové pondělí a úterý přivolávali jaro. 

« z 18 »

VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ PRO DĚTI S MAMINKAMI

« z 16 »

PROGRAM PRO DĚTI Z MŠ – TUZE HLADOVÁ HOUSENKA

V průběhu jarních měsíců zavítali do knihovny nejmenší čtenáři nejen z telčských mateřských škol, ale i z MŠ Radkov, Třešť a Sedlejov. Program pohádkové čtení s tvořením Tuze hladová housenka vycházel ze stejnojmenného velmi populárního leporela Erica Carleho.
Nejdříve jsme si povídali o tom, co všechno se na jaře v přírodě děje a pak nám děti pomohly nakrmit naši tuze hladovou housenku. Jak moc může být hladová jedna malá housenka, která se právě vylíhla z vajíčka? Děti se přesvědčily o tom, že moc. Nejraději by snědla všechno, co ji na světě přišlo do cesty. Díky jednoduchému textu s opakujícími se větnými frázemi v knize se děti „učily“ počítat, dny v týdnu, barvy, rozpoznávat ovoce a jiné dobroty, které housenka snědla (a že jich nebylo málo) a samozřejmě poznaly životní cyklus motýla.
Po malé „housenkové„ svačince jsme se pustili do výtvarné činnosti. Pomocí maršmelounů si děti natiskly každý tu svoji housenku, kterou si pak hrdě odnesly domů.

« z 8 »