Akce

 ŘÍJEN

Autostopem rozmanitou Sýrií

syrie

Ve středu 26. října proběhla v Telči cestopisná beseda LIBORA DRAHOŇOVSKÉHO
AUTOSTOPEM ROZMANITOU SÝRIÍ.  Ve velmi příjemné a neformální atmosféře jsme zavítali do Orientu.
Navštívili jsme působivé rozvaliny starověkého města Palmýry, křižácké hrady, na pamětihodnosti bohatá města a starobylé kláštery. Na každého z nás velmi zapůsobilo srovnání země před a po vypuknutí občanské války. Některé památky tak zůstanou navždy už jen na fotografiích.

TÝDEN KNIHOVEN 3. – 7. ŘÍJNA 2016

 Lebrante_knihutošní motto: BRAŇTE KNIHU!
Městská knihovna Telč připravila pro své čtenáře tyto akce:      
– registrace nových čtenářů zdarma
– čtenářská amnestie
– podzimní tvoření pro děti 
– říjnový kvíz pro děti
– „Braňte knihu – čtěte pohádky“ – pohádkové luštění pro malé čtenáře
– tematické kufříky – půjčovní novinka pro děti a jejich rodiče
– rozšíření nabídky deskových her
– cestopisná beseda V Jihoafrické republice po dvaceti letech – Jan Tomšíček

V Jihoafrické republice po dvaceti letech

Besedu cestovatele, dobrodruha a velkého milovníka cyklocestování Jana Tomšíčka si ve čtvrtek 6. října i přes nepříznivé počasí nenechalo ujít 28 posluchačů. Velmi zajímavé vyprávění o jeho návratu na africký kontinent po dvaceti letech, krásné fotografie a  téměř dvouapůlhodinové povídání…
Z Jaroměřic u Jevíčka do Telče (cca 162 km) přijel pan Tomšíček také „překvapivě“  … NA KOLE

Podzimní tvoření maminek s dětmi

V úterý 4. října proběhlo každoroční podzimní tvoření maminek s dětmi. Za okny vládlo pravé podzimní počasí, ale ani to neodradilo 20 dětí a 8 maminek, aby si přišly vytvořit podzimní dekoraci. Ti nejmenší si vyráběli makové panenky do květináčů, starší děti se pustily do tvoření obrázků z mechu, klacíků, šípků, šišek, kaštanů ….Maminky se s chutí pustily do šípkového srdíčka, a tak ani ony neodcházely domů s prázdnou :O)
A o tom, jak jsme si to celé užili, se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

 

Neexistuje žádný vybrané album nebo alba byl smazán.

ČERVEN

Cestou na prázdniny se zastavte v knihovně …

Ve čtvrtek 30. června byla knihovna mimořádně otevřena od 8:30  do 11:00 hodin. Děti se tak cestou na prázdniny mohly zastavit pro sladkou odměnu a nabrat si zásobu knih na dvouměsíční volno.

poNOCování v knihovně 17. -18. června 2016

V pátek 17. června jste mohli na telčském náměstí společně se skupinami turistů z různých koutů světa potkat také početnou skupinu indiánů. Pokud jste takové štěstí měli, tak jste určitě viděli nebo alespoň slyšeli účastníky devátého poNOCování v knihovně. Tato akce je pořádána knihovnou pro nejpilnější a nejvěrnější dětské čtenáře.
Se šestnácti dětmi jsme si dali sraz již o půl čtvrté odpoledne v teepee Šíleného koně = v knihovně. Děti bohatě vybavené ze svých rodných příbytků si uložily proviant a spací bagáž v jedné místnosti a hned se pustily do práce – vyráběly si lampičky (jak jinak než s indiánskou tematikou) a abychom byli řádně vystrojení, tak i indiánskou čelenku.
Celé dobrodružství začalo nalezením pergamenu náčelníka Šíleného koně a první části mapy. Malí indiáni pevně odhodlaní zdolat všechny překážky a zkoušky vedoucí k nalezení pokladu se vydali za hlasitého indiánského pokřiku na cestu….
A s čím se museli na své cestě za pokladem popasovat? Sestavovali indiánská moudra, předávali si šeptem indiánské zprávy, lámali si hlavičky nad indiánskými hádankami, luštili poselství Šíleného koně…
Dvě hádanky tu nechali i pro vás – návštěvníky stránek:
Když se indián narodí má černé tělo, černé ruce, černé nohy, černou hlavu a jaké má zuby?
………………
Tři indiáni se potápějí v řece, ale když vylezou z vody, jenom dva mají mokré vlasy. Jak je to možné?
…………………
Došlo i na prokazování indiánských pohybových schopností. Ty si indiáni poměřili ve štafetě slepých koní, přenášením vody za pomocí různých nástrojů, v lovu bizonů …
Celé indiánské dobrodružství bylo úspěšně zakončeno u totemu kmene Navahů = u rozhledny nalezením pokladu a doplněním energie špekáčkem, chlebem, melounem…
Po návratu do teepee na náměstí si indiáni našli každý ten svůj koutek, kde stráví večer i noc…Zabydleli se, jídlo a pití se podávalo v občerstvovně U indiána. Někteří už byli tak znavení, že se převlékli do svých spacích úborů v domnění, že už se půjde nejspíš brzy spát (tou dobou bylo cca 21.00 hod.) To ovšem netušili, že spát půjdou přibližně o 6 hodin později….
Po krátké regeneraci sil, která byla potřeba pouze u dvou nejstarších šamanek=knihovnic, děti nalézaly energii neznámo kde, jsme se pustili do vědomostní soutěže Kufr. Děti soutěžily v pěti disciplínách – hádání slov; pantomimickém ztvárnění povolání a zvířat, hádaly se časem zapomenutá a pro děti neobvyklá slova. V poslední a nejoblíbenější disciplíně se snažily děti uhádnout, k čemu se používaly záhadné předměty … např.: poznávaly nosič ulovených koroptví, ševcovské kopyto, formu na máslo, předchůdkyni elektrické vrtačky…
Blížila se půlnoc a většina spáčů se začala balit do svých spacáků. To ovšem nevěděli, že je čeká ještě „zlatý hřeb nocování“. Stezka odvahy. Po kratším přemlouvání některých nocležníků jsme se všichni, vybaveni svítícími lampičkami, vydali do hluboké noci ponořeného zámku. Počáteční strach některých dětí byl tak veliký, že v panu kastelánovi, který na nás čekal na nádvoří zámku, hned viděli strašidlo.  Ne nadarmo se říká, že strach má velké oči :O)

O to větším vítězstvím bylo, když všichni stezku – ozářenou pouze mihotajícími se světélky svíček, lemovanou kosterními pozůstatky a „zavěšenými duchy“ zvládli a získali pergamen se svým jménem stvrzující jejich odvahu a statečnost.
Po návratu ze zámeckého sklepení do teepee bylo ještě dlouho a dlouho a dlouho o čem povídat, což děti pilně činily až poslední nezdolní (ne)spáči zaklapli víčka (a pusy) někdy kolem třetí hodiny ráno.
Ráno, po snídani, kdy se sečetly ztráty na životech – nebyly :o) – spáči, vyzbrojeni omluvenkami pro rodiče (týkajících se zejména vykonávání veškerých domácích prací) a věříme, že bohatší o nějaké ty zážitky, vykročili z teepee domů …

Velké poděkování patří panu kastelánovi Norkovi, Lucce Norkové, Pepovi Pospíšilovi za vstřícnost a trpělivost, se kterou nám vyšli vstříc při přípravách a realizaci stezky odvahy.
Dále pak neskutečné díky patří Pavlu Dvořákovi, Mírovi Vedrovi za šíp, tomahavky a indiánské placky pro děti.

A ještě jedno velké poděkování:  Katce Bláhová a Janče Matouškové, bez kterých by to prostě nešlo :O)))

P.S. Když se indián narodí, tak nemá zuby žádné a ten třetí indián je holohlavý :O)

Neexistuje žádný vybrané album nebo alba byl smazán.

DUBEN

VLASTIMIL VONDRUŠKA V TELČI

V úterý 12. dubna proběhlo setkání s oblíbeným spisovatelem historických románů a literatury faktu panem Vlastimilem Vondruškou.  Jeden z nejčtenějších českých autorů přijel do Telče již po třetí (a doufáme, že nikoli naposled). Setkání proběhlo v krásném prostředí knihovny Univerzitního centra.
Jak je to s autorskou inspirací? Jak se historik dostal k psaní beletrie? Jak se soudilo? Jaký byl milostný život našich předků (mimochodem… víte jaká byla kvóta milenců středověké ženy… i se 40 milenci měla nárok na ráj … no, ale na venkově se tenkrát běžně počítalo jen do deseti…)? To a mnohem víc jsme se dozvěděli v programu pojmenovaném Oldřich z Chlumu – historický román a skutečnost – vše v neodolatelném člověčím vyprávění plném humoru.
Účast byla na telčské poměry nevídaná – přišlo 120 posluchačů. Nakonec jsme se vešli všichni a přesto, že se někteří museli trošku uskrovnit,  věříme, že nelitovali, podvečer si užili a odcházeli příjemně naladěni a s přesvědčením, že ten středověk nebyl zdaleka tak temný, jak nás ve škole učili.
Pro čtenáře a příznivce pana Vondrušky ještě dobrá zpráva nakonec. Nejbližší kniha vyjde již příští měsíc – bude to čtvrtý díl Husitské epopeje a několik kapitol se „uděje“ i u nás v  Telči.

Neexistuje žádný vybrané album nebo alba byl smazán.

Trocha poezie nikoho nezabije

Že trocha poezie nikoho nezabije se přesvědčily obě třídy 3. ročníků ZŠ Masarykova, které v dubnu navštívily knihovnu. Více zábavný a lehce poučný program se snažil přiblížit dětem svět básniček, rýmů, písní, rozpočítadel, hádanek … Zlatým hřebem exkurze byly soutěžní úkoly, které děti plnily. Jaké byly? Např. zvířecí hádanky s rýmem, skrývačky v básničce … Největší úspěch mělo stanoviště, na kterém si děti sami vyzkoušely složit básničku, která musela obsahovat tyto slova:
HNŮJ OPICE BALETKA SLUNCE
Jak vtipné a originální básničky s použitím těchto slov vznikaly, si asi dovedete představit :O)

BŘEZEN

BMC_logo

Malé ohlédnutí za březnem – měsícem čtenářů

Městská knihovna Telč se zapojila do celostátní kampaně, kdy v centru zájmu stojí hlavně čtenáři a podpora čtení těmito akcemi:
Pasování prvňáčků na rytíře Řádu čtenářského
V březnu proběhlo v naší knihovně třetí pasování prvňáčků na čtenáře. Celkem 85 prvňáčků telčských základních škol navštívilo naše Písmenkové království, kterým je provázela královna Abeceda I. a rytíř Knihomol. Než byli slavnostně pasováni na rytíře Řádu čtenářského, museli v nejednom rytířském klání dokázat, že jsou hodni být přijati do šlechtického stavu. A tak si lámali jazýčky na zapeklitých jazykolamech, skládali hradní puzzle, luštili tajemný vzkaz v pohádkové maxikřížovce…Nejvíce asi malá pážata bavilo sbírání poztráceného hradního pokladu. Každý úkol vytroubil rytíř Knihomol na svou trubku. Vzhledem k tomu, že dává přednost knihám před hudebními cvičeními, musela pážata prokázat obří osobní statečnost už jen tím, že neprchla při jeho troubení.
Dopoledne postoupilo a nastal zlatý hřeb dne, kdy děti stvrdily složením rytířského slibu, že se budou chovat jako rytíři Řádu čtenářského, budou knihy opatrovat jako nejvzácnější dary a budou je mít rádi. Po krátkém školení, kdy Knihomol předvedl ukázkový pasovací poklek, teď už skoro rytíři přistupovali a rytíř Knihomol je pasoval. A i když meč svištěl někdy proklatě blízko a nízko, všechny tělesné součástky nakonec zůstaly na svém místě a rytíři, kteří dostali slavnostní glejt, stužku, sladkou medaili a samozřejmě alespoň miniknížečku, odcházeli v neporušeném stavu.
Největší radost však měli malí rytíři, když dostali vlastní klíč do Písmenkového království – průkazku do knihovny.
Na viděnou v Písmenkovém království se těší královna Abeceda I. a rytíř Knihomol :o)

Neexistuje žádný vybrané album nebo alba byl smazán.

Vyhlášení nejlepšího čtenáře dětského oddělení
Nesmírně nás těší, že to s dětmi a dětským čtenářstvím v naší knihovně není zdaleka tak špatné. O tom nás přesvědčují nejen každoroční statistické výkazy…
I letos jsme ocenili tři nejpilnější čtenářky dětského oddělení. Hlavním kritériem pro vyhodnocení nejlepšího čtenáře roku 2015 do 15 let byl počet vypůjčených knih za uplynulý rok. Nejpilnější čtenářkou dětského oddělení se stala, stejně jako loni, třináctiletá Johanka Sequensová s 203 přečtenými knihami. Na druhém místě se 142 zapůjčenými knihami skončila desetiletá Justýnka Zíková. A do třetice opět dívka – patnáctiletá Nikolka Jarolímková s velmi těsným výsledkem – 134 vypůjčených knih.

Vajíčka technikou patchwork – první velikonoční dílna pro dospělé
Na velikonoční tvoření v knihovně se přihlásilo 17 šikovných čtenářek. Z polystyrenových vajíček, zbytků látek a přírodního provázku postupně vznikala velmi krásná a originální vajíčka.
Všem zúčastněným děkujeme a těšíme se na podzimní dílně ….?

Neexistuje žádný vybrané album nebo alba byl smazán.

Jarní tvoření pro děti
22. března proběhlo v dětském oddělení velikonoční tvoření pro 16 dětí a 6 maminek. Pro ně jsme připravili březové věnečky, které si mohly dozdobit podle vlastního gusta – do barev a motivů…
Druhým výrobkem byly ovečky z vlny; děti si namotaly bambulky a dotvořily dle vlastní fantazie … Nakonec jsme tu měli pěkné stádečko :o)

Neexistuje žádný vybrané album nebo alba byl smazán.

Knihovnická samoobsluha aneb Děti ve vybrané dny knihovníkem
Tajné dny – registrace čtenářů zdarma

A na závěr několik čísel, která nám ukázal knihovnický výkaz za celý březen:
Počet návštěvníků – 1 739
Počet vypůjčených knih – 4 228
Nejvíce knih si čtenáři odnesli ve středu 2. března – 397 dokumentů
Nejvíce čtenářů knihovnu navštívilo ve středu 9. března – 140 návštěvníků